man standing in the middle of field
Styl Życia

Jak być produktywnym po godzinach pracy

Wiele osób skarży się na jakość swojego życia prywatnego po pracy. Niezależnie od wykonywanego zawodu większość społeczeństwa wraca do domu z uczuciem zmęczenia i braku motywacji do działania. Mimo wcześniejszych ambitnych planów ludzie lądują na kanapie z pilotem od telewizora w ręku, albo poświęcają cały wieczór na bezmyślne przeglądanie portali społecznościowych. Pierwszym skutkiem w takich sytuacjach jest poczucie zmarnowanego czasu, ale na dłuższą metę może pojawić się frustracja i niepokój. Jeśli opisany problem jest ci bliski przeczytaj dalszą część artykułu. Przygotowaliśmy dla ciebie porady jak wyjść z tego stanu!

Zmęczenie i brak motywacji

Unrecognizable young upset female millennial with dark hair in stylish sweater covering face with hand while siting on chair at home

Większość z nas lądujących po pracy w łóżku uzasadnia poczucie niemocy zmęczeniem i brakiem motywacji do działania. W rzeczywistości składa się na to wiele czynników. Wysiłek fizyczny, problemy dotykające życie prywatne i służbowe, wysoki poziom stresu w wielu dziedzinach życia, prokrastynacja, problemy z poczuciem własnej wartości oraz wiele innych.

Być może dajesz się porwać licznym powodom do niepokoju. Wysysają one z ciebie energię, powodując że po powrocie do domu marzysz tylko i wyłącznie o złudnym odpoczynku, który w rzeczywistości nie da ci prawdziwego odświeżenia i satysfakcji. Jeśli dotyka cię ten problem, w pierwszej kolejności musisz poszukać odpowiedzi dlaczego tak się dzieje we własnym umyśle.

Mit produktywności

Z pewnością wielokrotnie słyszałeś, że tylko produktywni ludzie mogą odnieść w życiu sukces. Tymczasem takie pojmowanie świata może być bardzo szkodliwe. Jeśli czujesz się przemęczony nie powinieneś zmuszać się do niczego poza niezbędnym minimum. W pierwszej kolejności powinieneś dać sobie czas na odpoczynek i regenerację. Żeby przygotować się na kolejny, pracowity dzień załóż z góry, że spędzisz jedno popołudnie po prostu odpoczywając.

To może być nawet kilka dni, w przypadku skumulowanego zmęczenia. W tym czasie odpuść sobie całkowicie i postaw na skuteczne metody odpoczynku. Spróbuj poczytać książkę aby uspokoić umysł i zasnąć wcześniej. Możesz też posłuchać muzyki, poćwiczyć jogę, pomedytować lub wyjść na spacer, w zależności od twoich upodobań. Zrezygnuj jednak z oglądania telewizji do późna oraz przeglądania stron internetowych. Dzięki temu poczujesz, że odzyskujesz spokój. Dopiero wtedy powinieneś myśleć o czymś takim jak produktywność!

Gospodarowanie energią

Twój organizm potrzebuje energii aby móc prawidłowo funkcjonować. Jeśli już po południu ci jej brakuje, możliwe że masz problem z gospodarowaniem nią. Zastanów się, czy problemy nie pożerają zbyt dużo twojego czasu, wysysając z ciebie resztki sił. Postaraj się unikać angażowania się w konflikty. W ciągu dnia spróbuj stosować proste techniki relaksacyjne, aby wyciszyć umysł i prześladujące cię myśli. Możesz wykonać serię głębokich oddechów w drodze do pracy, podczas lunchu i krótkiej przerwy na kawę. Dzięki temu po powrocie do domu będzie towarzyszyć ci energia do zrobienia czegoś więcej.

Zacznij od: dlaczego?

Jednym z powodów twojego braku motywacji może być również brak jasnego celu. Być może planujesz zabrać się za naukę nowego języka, ale tak naprawdę nie wiesz, w jakich okolicznościach będziesz z niego korzystać. Lub chcesz ugotować zaplanowaną wcześniej zdrową kolację, ale tak naprawdę nie masz na nią ochoty. Albo wiesz, że powinieneś pobawić się z dzieckiem, ale uważasz tę czynność za bardzo wyczerpującą. Niezależnie od tego czy twoja produktywność miałaby polegać na nauce, sprzątaniu, robieniu zakupów czy dorywczej pracy, zacznij od odpowiedzenia sobie na pytanie: dlaczego chcę to zrobić? Zadania nie posiadające większego sensu łatwo odstawić w kąt. Tymczasem wyznaczenie jasnych celów może pomóc ci zmotywować się do działania. Uzasadnienia mogą być następujące:
– Uczę się nowego języka, ponieważ dzięki tej kompetencji otrzymam lepiej płatną pracę i skończą się moje problemy finansowe.
– Gotuję zdrową kolację, aby czuć się lekko i zachować dobre zdrowie.
– Bawię się z dzieckiem ponieważ chcę, aby miało dobry kontakt ze mną jako rodzicem oraz dobrze się rozwijało.
Poszukaj uzasadnień własnych zadań. Niech motywują cię do działania i dają przysłowiowego kopa.

W wielu przypadkach próba poradzenia sobie samodzielnie z nadmiernym zmęczeniem i prokrastynacją wymaga tylko i wyłącznie samodyscypliny. Jeśli jednak problem cię przerasta i wymarzona efektywność wciąż jest poza twoim zasięgiem, powinieneś koniecznie wybrać się do specjalisty. Psycholog pomoże ci poszukać źródła twoich problemów, a następnie postawić pierwsze kroki naprzód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *